Vambutų giminės pradininku laikytinas aukštaičių (Upytės pavieto) kunigaikštis Vembutas Ruškaitis, minimas 1219 m. Mindaugo sutartyje su Volynės kunigaikščiu.
Vambutų genealogija
Vambutų giminės tyrimai
..gal ir kiti Vambutai, jau Viešvėnų žemėje, Gervainio upelio aukštupyje, kur žinomas senas Vambutų dvaras ir XV a. kapinynas, galėrų būti siejami su Vambuto (Vonibut) asmeniu..... |
Talka
Vembūtų piliakalnis
Piliakalnis stūkso mažo bevardžio slėnyje. Piliakalnio šlaitai statūs – 13 m aukščio, į pietus nuo aukštumos piliakalnį juosia pylimas. Jo išorinis šlaitas siekia 6 m, o nuo aikštelės – 4 m. Pati aikštelė – ovalo formos, 40 m ilgio rytų – vakarų kryptimi ir 30 m pločio. Jos šiauriniame krašte yra išskleisto pylimo žymių. Spėjama, jog Vembūtų piliakalnis buvusio žemaičių kunigaikščio Vykinto miesto teritorija. Ipatijaus metraštyje minima Vykinto pilis Tvirement yra vienintelė visiems rusų metraščiams žinomų šio laikotarpio Žemaitijos pilių. Iš metraščio atrodo, jog tai šio krašto centras, turėjęs stiprius įtvirtinimus ir galėjęs „priglausti” daug gynėjų. 1251 m., kai vyko kova tarp Mindaugo ir prieš jį sukilusių vasalų, šiame „Vykinto mieste” stovėję ne tik žemaičių, bet ir polovcų bei rusų kunigaikščio Danilo pulkai. Visas Vembūtų pilies kompleksas rytų kryptimi tęsiasi daugiau nei vieną kilometrą. Tai rodo, kad Vembūtų pilis buvo vienas stambiausių gynybinių objektų Žemaitijoje. Šiuose įtvirtinimuose galėjo būti telkiamos gausios karinės pajėgos. Tuo šis objektas pralenkia ir netoli jo esančių Medvėgalio, Burbiškių ir Plinijos pilių galimybes. 2001 m. rugpjūčio mėnesį Žemaičių kultūros draugija žemaičius pirmą kartą pakvietė į didžiąją talką ant Vembūtų piliakalnio. Čia iš įvairių Lietuvos pakraščių susirinkę žemaičiai ant jo ir apie jį praskynė pirmuosius takus. Neseniai Vembūtų piliakalnis įtrauktas į Varnių regioninio parko organizuojamų ekskursijų maršrutus.
Paimta iš http://www.varniuparkas.lt/view.php?id=kultura&sbid=80 |
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
"Vambutų giminės atžalos dar tebebuvo gajos XVIII amžiuje. 1734 m. Mykolas Vambutas įsteigė antrąją Salantų parapinės bažnyčios altariją. Didikų Vambutų palikuonys buvo gyvi dar ir XIX šimtnečio viduryje..."