Vambutų giminės pradininku laikytinas aukštaičių (Upytės pavieto) kunigaikštis Vembutas Ruškaitis, minimas 1219 m. Mindaugo sutartyje su Volynės kunigaikščiu.
Vambutų genealogija
Vambutų giminės tyrimai
..gal ir kiti Vambutai, jau Viešvėnų žemėje, Gervainio upelio aukštupyje, kur žinomas senas Vambutų dvaras ir XV a. kapinynas, galėrų būti siejami su Vambuto (Vonibut) asmeniu..... |
Paminėti Vambutai 3
Arūnas Marcinkevičiaus straipsnyje „Kultūros paveldas – Varniai” (savaitė 2010 m.liepa) minimos Vembutų vietovės.
…Vembūtų piliakalnis yra mažo upelio, vietinių gyventojų vadinamo Geruliuku, tekančio iš Domanto pelkių, kairiajame krante. Piliakalnio plotas 1,3 ha. Nuo 2000 metų žvalgant teritoriją pastebėta ganėtinai gerai išlikusių buvusių įtvirtinimų ir kitos paskirties objektų liekanų 50 ha plote aplink piliakalnį. Visoje teritorijoje aptinkamos gausios skaldytų akmenų eilės, kurios aiškiai pažymi buvusių užtvarų vietas. Pilies ir gyvenvietės įtvirtinimų kompleksą sustiprino iš visų pusių šią teritoriją juosiantys vandens telkiniai – upės, ežerai ir pelkės.
Tokios gamtinės sąlygos pilį darė sunkiai prieinamą. Manoma, kad čia galėjo būti Žemaičių kunigaikščio Vykinto miestas-tvirtovė. Nuo 2001 m. piliakalnį ir jo papilio teritoriją pradėta tvarkyti organizuojant Didžiąsias žemaičių talkas. 2003 m. Žemaičių muziejus „Alka” surengė archeologinę žvalgomąją ekspediciją. Buvo iškasta ir ištirta 13 šurfų (bendras plotas 35,4 m2). Atlikti tyrimai rodo, kad papilio teritorijoje esama gana senos praeities liekanų. Rastos lipdytinių puodų šukės, datuojamos m. e. I tūkstantmečio IV-VIII a., taip pat aptiktas titnago skaldytinis ir skeltė, verpstukas, akmuo trintuvas.
Netoli Vembūtų kaimo, Geruliuko upelio kairiajame krante, stūksto Vembūtų akmuo – garsus tuo, jog jame įžvelgiamas žmogaus portretas. Iki šiol taip ir neaišku, ar tai gamtos, ar žmogaus rankų kūrinys. 2006 m. grupė mokslininkų atliko specialius šio akmens tyrimus, tačiau vieningos nuomonės neprieita. Jeigu ekspertai būtų kategoriškai patvirtinę, kad matomą akmenyje veidą bandė kalti žmogus, tai būtų didžiulė sensacija. Deja, to dar teks palaukti, o akmuo išvežtas atgal ir pastatytas savo pirminėje vietoje – Vembūtų piliakalnio prieigose. Ekspertai pasiūlė atlikti išsamius tyrimus toje vietoje, kur be šito akmens stovi dar ne vienas vertas dėmesio akmuo. Galbūt bendras archeologų, istorikų, mokslininkų darbas ateity išaiškins tikrąją tiesą, kurios taip nekantriai laukia mūsų krašto praeitimi besidomintys piliečiai…
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
"Vambutų giminės atžalos dar tebebuvo gajos XVIII amžiuje. 1734 m. Mykolas Vambutas įsteigė antrąją Salantų parapinės bažnyčios altariją. Didikų Vambutų palikuonys buvo gyvi dar ir XIX šimtnečio viduryje..."